Wydarzenia

SUBTICS - Symulator systemu walki okrętu podwodnego

2015-02-23

W dniach od 23 do 27 lutego na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni prowadzony był cykl szkoleń na symulatorze systemu walki okrętu podwodnego – SUBTICS. Było to kolejna odsłona w trwającej współpracy pomiędzy AMW i DCNS – podobne przedsięwzięcie dotyczące systemu zarządzania platformą (IPMS) okrętu podwodnego Scorpène miało miejsce wiosną 2012 r.
Nowoczesny system walki czyni z okrętu podwodnego wyjątkowo skuteczne uzbrojenie. Rolą systemu walki jest zbieranie danych ze wszystkich sensorów okrętu (głównie z sonarów – oczu i uszu okrętu podwodnego, ale także z peryskopów, radaru oraz systemu walki elektronicznej wykrywającego obce radary i transmisje radiowe) i z jego systemów nawigacji i łączności. Obróbka i analiza tych danych umożliwia przekształcenie sygnałów z sensorów okrętu na czytelny obraz sytuacji wokół niego. System walki umożliwia okrętowi podwodnemu działanie, tj. planowanie ataków, wystrzeliwanie torped i rakiet oraz kontrolę nad torpedami po wystrzeleniu. Uzbrojenie nowoczesnego okrętu podwodnego to nie tylko torpedy, ale też pociski rakietowe, w tym także pociski manewrujące o zasięgu rzędu 1000 km, które czynią z okrętu podwodnego uzbrojenie o charakterze strategicznym. Dzisiejsze torpedy to inteligentna broń o zasięgu do 50 km, wyposażona we własny sonar i system walki przekazujący na żywo informacje do okrętu podwodnego po jej wystrzeleniu (w trybie sterowania przewodowego), lub też samonaprowadzająca się na określony okręt przeciwnika.
SUBTICS to rozwiązanie najnowszej generacji. Systemy rodziny SUBTICS zakontraktowane zostały do dziś dla 44 okrętów podwodnych (w tym 23 w użyciu operacyjnym). Prezentowany w AMW symulator SUBTICS oparty jest na rzeczywistym oprogramowaniu okrętowego systemu walki, wykorzystuje trzy operatorskie konsole wielofunkcyjne (zapewniające dokładnie odwzorowanie konsol na pokładzie okrętu) i symulatory poszczególnych sensorów okrętu. To pierwszy tego typu symulator prezentowany w Polsce.
Trwające przez tydzień szkolenia pozwoliły na zaznajomienie kadry dydaktycznej i studentów AMW, specjalistów z Marynarki Wojennej (w tym z Dywizjonu Okrętów Podwodnych) oraz przedstawicieli trójmiejskiego przemysłu – łącznie ponad 50 osób - z działaniem w pełni zintegrowanego systemu walki najnowszej generacji. Wyposażenie tej klasy nie są na dziś wykorzystywane na pokładach polskich okrętów podwodnych, a które wejdą do użycia z kolejnymi jednostkami pozyskanymi w ramach programu „Orka”.
Francuski państwowy koncern DCNS jest jednym ze światowych liderów na rynku uzbrojenia morskiego i największą europejską firmą w tym sektorze. Działalność DCNS obejmuje projektowanie, budowę i serwisowanie wszystkich typów okrętów nawodnych i podwodnych, od okrętów z napędem konwencjonalnym po okręty atomowe przenoszące broń odstraszania. Doświadczenie DCNS to ponad 100 zbudowanych okrętów podwodnych począwszy od „Gymnote” w 1888 r. i 17 zakontraktowanych do budowy na dzień dzisiejszy.